Powiat Szczecinecki
Aktualności Rada Powiatu Starostwo Gminy Gospodarka Rynek pracy Turystyka
 
Strona główna | Forum dyskusyjne | Księga gości | Kontakt e-mail | Mapa serwisu |
03.02.2014
Nowa jakość w szczecineckim szpitalu

kliknij, aby powiększyć... Od kilku lat w szczecineckim szpitalu realizowane są inwestycje, które zmieniają miejscową placówkę w nowoczesną lecznicę, podnoszą jakość świadczonych usług medycznych. Zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki, otwarcie profesjonalnej pracowni mammograficznej i poradni onkologicznej, remonty poszczególnych oddziałów szpitalnych, kompleksowa termomodernizacja budynku szpitala, a w końcu budowa nowego skrzydła wraz z lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, to wielomilionowe przedsięwzięcia, które już zostały zrealizowane.

W 2014 r. zostanie wykończona i oddana do użytku nowa część szpitala, jak również prowadzone będą kolejne inwestycje. –„ W 2014 roku wykonamy salę operacyjną pod potrzeby oddziału urazowo - ortopedycznego wraz z wyposażeniem – koszt 2 502 434,00 zł. Zadanie obejmuje wykonanie pomieszczeń sali operacyjnej, a także zakup oraz montaż niezbędnego, specjalistycznego sprzętu – mówi Elżbieta Szukiel Prezes „Szpitala w Szczecinku”. –„Kolejne zadanie to wyposażenie oddziału internistycznego – koszt 1 413 047,00 zł”.

Ponadto w starej części szpitala również będą prowadzone prace, które wpłyną na polepszenie komfortu pacjentów, ich rodzin, personelu. –„W budynku będącym własnością powiatu, mamy własną ekipę remontową, która dokonała już remontów praktycznie wszystkich oddziałów. Został nam jeszcze oddział pediatryczny, na który dzięki staraniom Starosty udało się uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozyskane środki mają zostać przeznaczone na termomodernizację budynku i montaż solarów na dachu. Planujemy rozpocząć tą inwestycję w okolicy kwietnia. Do tego czasu zdążymy przenieść ortopedię i oddział wewnętrzny do nowego budynku, dzięki czemu zostanie nam pusta przestrzeń na parterze, gdzie przeniesiemy pacjentów z pediatrii i będziemy mogli spokojnie realizować tę inwestycję. Docelowo na najwyższym piętrze w starym budynku, gdzie będzie mieścił się oddział pediatryczny, powstaną lukarny - trzy północne i trzy południowe, co spowoduje podniesienie i zwiększenie powierzchni użytkowej. Dzięki temu będziemy mieli możliwość podzielenia oddziału na zakaźny (biegunkowy) i niezakaźny. Planowo zwiększy się również powierzchnia sal, gdzie rodzice będą mogli przebywać stale razem z dziećmi. Do tej pory rodzice mieli jedynie możliwość siedzenia gdzieś na krzesełku przy łóżku dziecka, natomiast po realizacji wszystkich naszych planów powstanie oddział pediatryczny z prawdziwego zdarzenia” – mówi Prezes spółki.

Prace związane z wykończeniem nowej części szpitala sfinansowane zostaną ze środków rezerwy Ministra Zdrowia, tzw. rezerwy 20A oraz środków przekazanych przez właścicieli – odpowiednio według udziałów. Termin ich zakończenia to 30 czerwca bieżącego roku.

Przedsięwzięcia w szczecineckim szpitalu podniosą również poziom referencji miejscowej lecznicy, pozwolą na większą liczbę wykonywanych zabiegów. Wpłyną też na zwiększenie kadry. –„ W wyniku rozbudowy w szpitalu zostaną stworzone dodatkowe miejsca pracy. To dodatkowe zatrudnienie podyktowane jest układem przestrzennym oddziałów w rozbudowywanej części szpitala, zwiększeniem ilości łóżek i z tym związane zwiększenie ilości pacjentów hospitalizowanych. Ponadto w wyniku przeniesienia oddziału ortopedii pacjenci zyskają nieporównywalnie większy komfort pobytu, a co za tym idzie i leczenia (obecnie oddział mieści się na poddaszu). Nowa, dodatkowa sala operacyjna pozwoli na precyzyjne „rozdzielenie” przypadków ortopedycznych (czystych) od urazowych (potencjalnie infekcyjnych). Poza tym zwiększy się perspektywa i będzie więcej czasu na wykonywanie wysokospecjalistycznych procedur typu artroskopia stawu biodrowego, na której wykonanie potrzeba minimum trzech godzin czasu, co powoduje, że pozostałe zabiegi „czekają” i wydłuża się kolejka (obecnie zapisywane są planowe zabiegi z wyjątkiem endoprotez na sierpień 2014 roku).
Oddział ortopedyczny wykonuje obecnie większość „topowych” procedur z wachlarza procedur dostępnych w Europie. Problemem jest ich dostępność w sensie czasu oczekiwania. Wąskie gardło, jakie obecnie stanowi blok operacyjny, jest jednym z głównych powodów (poza wysokością kontraktu) długiego czasu oczekiwania pacjentów na zabiegi planowe. Poza wspomnianą już artroskopią stawu biodrowego (wykonywaną w nielicznych ośrodkach w Polsce) w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie procedury implantacji protez powierzchni stawowych i co pozwoli Szpitalowi w Szczecinku stać się jednym z pierwszych ośrodków w kraju, które wykonują tą procedurę.
W wyniku przeniesienia w oddziale wewnętrznym planowane jest poszerzenie profilu diagnostycznego w zakresie: kardiologii – testy wysiłkowe, badanie holterowskie EKG oraz ECHO serca; gastrologii – gastroskopia, kolonoskopia. Nastąpi zwiększenie zakresu i ilości badań endoskopowych zarówno dla oddziału jak i dla pacjentów ambulatoryjnych. Ponadto w perspektywie 1 roku rozważa się otworzenie pododdziału chemioterapii ze względu na dużą ilość pacjentów wymagających tego typu leczenia i funkcjonowania poradni onkologicznej przy szpitalu. W oparciu o w/w propozycje istnieje możliwość zwiększenia ilości i jakości usług medycznych oraz istotne skrócenie czasu oczekiwania na ich realizację dla mieszkańców powiatu szczecineckiego i powiatów ościennych, których mieszkańcy są leczeni w naszym szpitalu” – mówi Elżbieta Szukiel. -„Oddział ortopedyczny jest na bieżąco z nowinkami ortopedycznymi i sukcesywnie wdraża ich wykonywanie, co pozwala pacjentom mieć dostęp do najnowszych technologii i procedur zarezerwowanych kiedyś tylko dla ośrodków klinicznych. Tym samym szpital w Szczecinku nabiera charakteru Szpitala specjalistycznego.
Oddział wewnętrzny z pododdziałem chemioterapii zaspokoi zwiększające się zapotrzebowanie na wykonanie chemioterapii. Obecnie pacjenci odsyłani są do odległych ośrodków, co w ich stanie zdrowia jest absolutnie niewskazane. Nowoczesny oddział wewnętrzny wyróżni Szczecinek na tle innych szpitali w regionie” – kontynuuje pani Prezes.

Artykuł można przeczytać również w tygodniku szczecineckim "Temat"

Poniżej fotografie przedstawiające nową część szczecineckiego szpitala

                                        

tekst i zdjęcia: Edyta Wieleba-Matyśniak

 


Strona główna | Aktualności | Rada Powiatu | Starostwo | Gminy | Gospodarka | Rynek pracy | Turystyka