Obchody Dnia Strażaka

W tym roku obchody Dnia Strażaka zbiegły się z 25 – leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej. Maj jest dla nas strażaków wyjątkowym i szczególnym miesiącem. 4 maja wspominamy św. Floriana, patrona strażaków. To dla nas podniosłe wydarzenia, oczywisty powód do dumy i refleksji. Jesteśmy zaszczyceni, że w tym ważnym dla nas dniu możemy gościć tak zacne osoby (…) – takimi słowami rozpoczął swoje dzisiejsze (19.05) okoliczne przemówienie z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka komendant Powiatowej Straży Pożarnej st. bryg. Adam Serafin.

Uroczystości  zainagurowane mszą świętą  jak co roku odbyły się w ZS nr. 6 im. Stanisława Staszica. Wśród wielu zaproszonych gości byli Posłowie Ziemi Szczecineckiej: Małgorzata Golińska oraz Radosław Lubczyk, a także przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta oraz przedstawiciele służb mundurowych.

(…)Szkoła w której się znajdujemy to dla nas miejsce szczególne jeśli chodzi o obchody Dnia Strażaka – przyznał Starosta Krzysztof Lis zwracając się do uczestników uroczystości. Właśnie tu kształcimy młodzież na kierunku ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo. Staramy się nie tylko świetnie wyedukować naszych uczniów, ale uczymy ich również szacunku do zawodu strażaka, do służby za którą wszystkim strażakom zawodowym i strażakom ochotnikom serdecznie dziękuję (…) to ogromna armia wzajemnie uzupełniających się ludzi. 19 jednostek OSP w powiecie szczecineckim, 11 będących w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. To wszystko świadczy o ogromnej dyspozycyjności ale również o bardzo dobrym przygotowaniu jeśli chodzi o wyposażenie i sprzęt(…)

Starosta skierował słowa podziękowania również do wszystkich burmistrzów i wójtów gmin powiatu szczecineckiego:

Dziękuję wam ponieważ to właśnie na budżetach poszczególnych gmin spoczywa główny ciężar utrzymania i doposażania OSP. Mimo wielu problemów dostrzegacie Państwo potrzebę wspierania tych jednostek (…) Serdecznie dziękuję wszystkim strażakom za to co zdarzyło się od św. Floriana 2016 do św. Floriana 2017 – dodał na zakończenie Starosta.

Każdego roku Starosta Krzysztof Lis wręcza poszczególnym jednostkom sprzęt, który wzbogaci ich wyposażenie. Tym razem 11 jednostkom OSP w ramach rezerwy na Zarządzanie Kryzysowe zostały przekazane detektory prądu przemiennego FIRECRAFT o łącznej wartości ponad 20 tys. zł.

Uroczystość miała również bardzo wzruszający akcent bowiem na zasłużoną emeryturę odszedł zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej mł. bryg. Jacek Dylewski.

Tradycyjnie wręczono awanse i odznaczenia.

Awansowani w stopniu zostali:

Korpus oficerów

Amadeusz Dylewski

st. str.

Odznaczania odebrali:

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa:

Druh Jana Kwiatkowskiego – z jednostki OSP w Łubowie

Druh Józefa Kuźmyka – z jednostki OSP w Białym Borze

Druh Stanisława Paska - z Jednostki OSP w Bornem Sulinowie

Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa:

Starszy aspirant Sebastian Głuszak

Ogniomistrz Jacek Wojtasik