Powiat Szczecinecki
Aktualności Rada Powiatu Starostwo Gminy Gospodarka Rynek pracy Turystyka
 
Strona główna | Forum dyskusyjne | Księga gości | Kontakt e-mail | Mapa serwisu |
"SZCZECINECKIE JEZIORA"

SZLAK ROWEROWY
SZCZECINEK - BUGNO - GAŁOWO - TRZCINNO - SPORE - STĘPIEŃ - DRĘŻNO - ORAWKA - STARE WIERZCHOWO - WIERZCHOWO - TRZEBIECHOWO - KUSOWO - DALĘCINO - TRZESIEKA - SZCZECINEK
Długość szlaku - 65,1 km

>> Mapa szlaku

Oznakowany czerwonym prostokątem w kolorze szlaku oraz czarną sylwetką roweru na tle białego, kwadratowego pola. Początek i koniec szlaku w punkcie węzłowym 5 szlaków rowerowych w SZCZECINKU.

Czerwony szlak rowerowy "SZCZECINECKIE JEZIORA" przedostaje się przez fantastycznie wykształcony polodowcowy obszar chronionego krajobrazu "JEZIORA SZCZECINECKIE", o pow. 18 tys. ha, rozpostarty na północ od miasta SZCZECINKA. Trzykrotnie przecina nurt górnej GWDY przepływającej przez dwa bezkresne, największe na POJEZIERZU DRAWSKIM jeziora moreny dennej: WIELIMIE i WIERZCHOWO. Przebiega w pobliżu 15 jezior w zmiennie ukształtowanym terenie, pełnym wzniesień, wzgórz i pagórków, poprzecinanym dolinami rzek i strumieni. Wiekowymi alejami: klonowo-jaworowymi, lipowymi i dębowymi, łączącymi wioski, odwiedza ukryte za zasłoną starodrzewia stare kościoły, dwory i pałace. Wspina się na grzbiety morenowych wzniesień, w tym najwyższego w płn. - wsch. części POJEZIERZA DRAWSKIEGO zwanego POLSKA GÓRĄ (203 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane panoramy.

0,0 km

Z punktu węzłowego usytuowanego przy budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety, w miejscu styku ul. Ks. Elżbiety z linią brzegową jeziora TRZESIECKO, czerwony szlak rowerowy "SZCZECINECKIE JEZIORA" kieruje się parkową alejką na zachód. Towarzyszą mu szlaki rowerowe: zielony "DOLINA PARSĘTY" podążający w tą samą stronę oraz czarny "NIZICA", żółty "ZACZAROWANE PEJZAŻE" i niebieski "DOOKOŁA JEZIORA TRZESIECKO" zmierzające w przeciwnym kierunku. Przy ogrodzeniu Liceum Ogólnokształcącego mijamy pomnik JANA SAMUELA KAULFUSSA, upamiętniający jednego z najznamienitszych dyrektorów szczecineckiej szkoły, zmarłego w 1832 roku.

0,6 km

W otoczeniu pokaźnych rozmiarów olch, jesionów i dębów dojeżdżamy do WYSPY ŁABĘDZIEJ, połączonej drewnianym mostkiem z lądem.

0,7 km

Przed przybrzeżną restauracją "JOLKA" opuszczamy wraz z żółtym szlakiem rowerowym miejski park. Ulicami: Jeziorną i samotnie już Koszalińską oraz Bugno zbliżamy się do północnej granicy miasta.

3,2 km

Na obrzeżu miejskiej zabudowy w osadzie BUGNO na prawo od szlaku, w otoczeniu starych kasztanowców, lip, dębów i buków stoi dwór z II poł. XIX w. W przydworskim parku rosną okazałe dęby o obwodzie pnia do 3,5 m, buki, graby, jesiony, klony i świerki.

3,8 km

Klonowo-jaworową aleją wyznaczającą obrzeże dna polodowcowej doliny, przecinamy pasmo umocnień WAŁU POMORSKIEGO. Przy drodze, z prawej strony wysadzony w powietrze żelbetonowy schron. Na wierzchołkach wzniesień w kierunku płd.-zach., rozlokowane są liczne schrony bojowe.

5,0 km

Z wzniesienia o wysokości 148,5 m n.p.m., tuż przed wioską GAŁOWO, rozpościera się rozległa panorama na zatokę jeziora WIELIMIE i miasto SZCZECINEK.

5,4 km

W GAŁOWIE długim zjazdem przemykamy obok neoklasycystycznego dworu z XIX w., tkwiącego na skraju zdziczałego i wielce tajemniczego parku o pow. 1,5 ha. Wśród wiekowego starodrzewia uwagę przykuwają dęby o obwodzie pnia 5,5 m, 3,5 m, 3,1 m, oraz liczne wiązy o obwodzie pnia do 3,6 m.

6,1 km

Wstęgą asfaltowej drogi przejeżdżamy obok przydrożnej kapliczki z figurką Matki Bożej, wzniesionej w 2001 r., na skraju zasadniczej części wioski GAŁOWO.

8,3 km

Poprzez gęstwinę GAŁOWSKIEGO LASU i dalej klonowo-jaworową aleją dojeżdżamy do wioski TRZCINNO, położonej wśród łąk i pól nadwielimskiej doliny. Przy wjeździe, z lewej strony, bezstylowy dwór z czerwonej cegły z pozostałością parku. Za wioską klonowo-jaworowa aleja przecina nurt strugi i wspina się na wierzchołki wypiętrzeń terenu.

10,4 km

Z wierzchołka wzniesienia 143,8 m n.p.m. rozległy widok w kierunku zachodnim na POLSKĄ GÓRĘ.

11,5 km

Na poziomie najwyższego pagórka - 149,2 m n.p.m., za przystankiem PKS, skręcamy w prawo, na wschód, w piaszczystą drogę.

12,0 km

Rzeka Gwda

Zygzakiem kamienistej drogi zjeżdżamy na dno bajecznie pięknej, głębokiej, polodowcowej doliny, z przełomowym odcinkiem rzeki GWDY. Obok betonowego mostu stopień wodny wraz z fundamentami dawnego młyna wodnego. Na polanie, na lewym brzegu rzeki, przed lasem, miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.

12,4 km

Z grzbietu wysokiego wzniesienia, na przeciwległym zboczu doliny, obok starego ewangelickiego cmentarza, roztacza się widok na letniskową wioskę SPORE. Nad rozpostartą w malowniczym obniżeniu terenu, pomiędzy rzeką GWDĄ, a rynną jeziora SPORE (pow. 90 ha, gł. 7,4 m), wiejską zabudową, góruje posadowiona na skraju wzniesienia bryła kościoła. Zaczynającą się w SPORYM nitką asfaltowej drogi przenikamy obok O.W. "SPORE 51", agroturystyki "ALEX", O.W. "WODNIK" z polem biwakowym, sklepu spożywczego oraz mini baru. Wspinamy się po zboczu morenowej krawędzi obok neogotyckiego kościoła p.w. Świętej Rodziny z II poł. XIX w. wzniesionego z kamiennych ciosów i cegły.

13,1 km

Na skraju polodowcowej doliny z widokiem na jezioro SPORE nawierzchnia drogi zmienia się na gruntową. Poprzez obszar lekko pofalowanych pól czerwony szlak rowerowy podąża na płn.-wsch.

13,8 km

Przed ścianą lasu przecina niewielką dolinę, wypełnioną trzema oczkami wodnymi. Zagłębia się w rozległy, iglasty kompleks leśny.

14,7 km

Przecina nurt tajemniczej strugi płynącej głęboką doliną z niedostępnego, zarastającego jeziora PŁOCICZNO (137,4 m n.p.m., pow. 25 ha, gł. 4 m, dł. 0,9 km, maks. szer.0,3 km).

17,0 km

Na krzyżówce leśnych dróg skręcamy w prawo, zmierzając na płd.-wsch.

18,4 km

Za lasem osuwamy się piaszczystą drogą na dno głębokiej doliny do kolonii STEPNO. Dawniej stał tu młyn wodny i funkcjonowała mała elektrownia wodna na rzece DOŁGIEJ, wypływającej z widocznego, pobliskiego jeziora MŁYŃSKIEGO (STĘPIEŃSKIEGO) (139,8 m n.p.m., pow. 41,7 ha, gł. 33,1 m, dł. 1,4 km, maks. szer. 0,4 km)

19,5 km

Kościół w Stępieniu

Polną drogą docieramy do wioski STĘPIEŃ rozciągniętej wzdłuż płd.-wsch. brzegu jeziora KACKO (FOLWARCZNEGO) (pow. 34 ha). W widłach wiejskich dróg stoi ryglowy kościół p.w. Chrystusa Króla z XVII w.

19,8 km

Za kościołem, na drodze z czerwonej, granitowej kostki, czerwony szlak "SZCZECINECKIE JEZIORA" łączy się z niebieskim szlakiem rowerowym "UKRYTE JEZIORO", z punktem węzłowym w Białym Borze.

20,8 km

Nitką asfaltowej drogi, obsadzonej klonami i jaworami, obok pozostałości parku krajobrazowego, opuszcza wioskę STĘPIEŃ w kierunku DRĘŻNA.

21,6 km

Mija pensjonat o charakterze agroturystycznym "NAD JEZIOREM MŁYŃSKIE" oferujący konie pod wierzch oraz miejsce biwakowe nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Cztery kolejne gruntowe drogi, odbijające w lewo, prowadzą nad brzeg ukrytego wśród lasów, pobliskiego jeziora DĘBNO (DAMSKIE) (140,2 m n.p.m., pow. 71,1 ha, gł. 15 m, dł. 1,8 km, maks. szer. 0,7 km).

24,5 km

Z klonowo-jaworowej alei dostrzegamy, po zachodniej stronie, rozsrebrzoną toń jeziora ŁĄKIE (139,7 m n.p.m., pow. 14,7 ha, gł. 6 m, dł. 0,9 km, maks. szer. 0,15 km).

25,8 km

Przed wjazdem do wioski DRĘŻNO rozstajemy się z niebieskim szlakiem rowerowym. Na zachodnim skraju wioski, położonej w pobliżu ujścia strugi BIELEC do jeziora STUDNICA (DRĘŻNO), (pow. 101,7 ha, gł. 24,9 m) położona jest Stanica Harcerska Hufca ZHP Szczecinek. Dysponuje ona polem namiotowym, domkami campingowymi, stołówką oraz kąpieliskiem nad jeziorem.

26,2 km

Obok przydrożnej, murowanej kapliczki, ocienionej konarami rosochatego klonu, wydostajemy się poza wiejskie domostwa. Klonowo-jaworową aleją o asfaltowej nawierzchni, zmierzamy przez las na płn.-zach.

28,6 km

Przy płn.-wsch. brzegu jeziora WIERZCHOWO (pow. 731 ha, gł. 26,5 m), skręcamy w lewo, w kamienistą drogę zmierzającą do osady ORAWKA.

29,9 km

Na wąskim przesmyku, w miejscu połączenia jezior STUDNICA i WIERZCHOWO, nurtem rzeki GWDY, leży niewielka, letniskowa osada ORAWKA. Po obu stronach rzeki zlokalizowane są miejsca biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek. Za betonowym mostkiem na GWDZIE, przy brzegu jeziora STUDNICA, położony jest O.W. "ORAWKA".

30,6 km

Kamienistą drogą, wzdłuż międzyjeziornego przewężenia, docieramy do podnóża zalesionego, morenowego wzniesienia - DRAWSKIEJ GÓRY, piętrzącego się 166,6 m n.p.m. Do imponującego wypiętrzenia terenu przylegają ramiona wysokiego i stromego wału, dobrze zachowanego grodziska wyżynnego z VIII - IX wieku. U południowej podstawy DRAWSKIEJ GÓRY położone jest leśne miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek. Wzdłuż linii brzegowej jeziora WIERZCHOWO ciągną się naturalne piaszczyste plaże.

31,3 km

Zaraz za małym leśnym jeziorkiem, z lewej strony szlaku, wydostajemy się gruntową drogą, w nieznacznie pofalowany obszar pól i nieużytków.

33,0 km

Wioska STARE WIERZCHOWO założona w 1579 r. nad rzeką GWDĄ, wita nas pięknie odrestaurowaną chałupą o konstrukcji szkieletowej. W widłach dróg tkwi bryła neobarokowego, parafialnego kościoła p.w. M.B. Dobrej Rady z końca XVIII w. Do zachodniej części nawy dobudowano w XIX w. dominującą nad okolicą, ryglową wieżę, przykrytą blaszanym, kopulastym hełmem.

33,5 km

Przez kamienny, półkoliście sklepiony most na GWDZIE opuszczamy STARE WIERZCHOWO. Podążamy asfaltowa drogą przez las w stronę WIERZCHOWA.

36,1 km

Przed zabudowaniami kolonii WIERZCHOWO skręcamy w prawo, w gruntową drogę zmierzającą obok małego, śródleśnego oczka wodnego, do wioski WIERZCHOWO.

38,8 km

Na grzbiecie polodowcowego wzniesienia pomiędzy jeziorami WIERZCHOWO i WIERZCHÓWKO (pow. 35,8 ha, gł. 2,8 m), rozciąga się wioska WIERZCHOWO. W najwyższym punkcie pasma wzniesienia, stoi kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. i ryglowa dzwonnica z XVIII wieku. Czerwony szlak rowerowy "SZCZECINECKIE JEZIORA" kieruje się przez wioskę w kierunku TRZEBIECHOWA. Dookoła rozhuśtany bezmiar wzgórz, wzniesień i pagórków, poprzetykany dolinami jezior, rzek i strumieni. W cieniu klonowo-jaworowej alei o asfaltowej nawierzchni, zbliżamy się do królestwa dębów. Wśród pagórków pól rosną samotnie lub w grupach wiekowe dęby.

42,9 km

Na płd.-zach. zboczu głębokiej doliny rzeczki PERZNICY, płynącej z pobliskiego jeziora TRZEBIECHOWO (LUTOWO), ogarnia nas imponująca dębowa aleja. Aleja o długości 1,1 km, z dębami o obwodzie pnia do 3,5 m, wije się w fantastycznie wypiętrzonym terenie.

43,3 km

Pałac w Trzebiechowie

Przecina wioskę TRZEBIECHOWO położoną w pobliżu zachodniego brzegu jeziora TRZEBIECHOWO (pow. 89,2 ha, gł. 8m). Pośród wiejskich domostw napotykamy liczne, potężne dęby i buki. Dwa niebotyczne dęby o obwodach pni 6,8 m (z wypalonym pniem) i 4,85 m wskazują drogę do pięknie odrestaurowanego pałacu, zlokalizowanego w parku przy brzegu jeziora. Pałac zbudowano na przełomie XIX i XX w. w stylu angielskiego neogotyku. Stoi na styku dwóch części naturalistycznego parku, o łącznej pow. 8 ha. Pomiędzy pałacem, a lustrem jeziornej wody, rośnie gigant, jeden z najstarszych na Pomorzu dębów o obw. pnia 8,45 m i wieku szacowanym na 500 - 600 lat. Poza wiejskimi zabudowaniami, wśród parkowego starodrzewia, wznosi się smukła sylwetka neogotyckiego kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej z XIX w. W doborowym towarzystwie starych dębów, jesionów i dalej klonów oraz jaworów, wstęga asfaltowej drogi zmierza obok wyniosłych pagórków i pasma wzniesienia ŁĘKOGÓRY do KUSOWA.

46,7 km

Małe jeziorko i tajemnicze głazy narzutowe ustawione przy drodze witają nas w wiosce KUSOWO. Spośród 177 skandynawskich granitów rozmieszczonych wzdłuż przydworskiej posiadłości z parkiem i ruiną ryglowego dworu, największy o obwodzie 4,1 m wystaje 1,8 m ponad powierzchnię ziemi. Zza głazów wyłania się sylwetka neoromańskiego kościoła p.w. Zwiastowania N.M.P., zbudowanego w XIX w. z kamienia i cegły. W oknach prezbiterium mienią się figuralne witraże.

47,9 km

Opuszczamy wioskę KUSOWO w kierunku DALĘCINA. Zagłębiamy się w rozległy kompleks leśny z przewagą sosen, a następnie niebosiężnych buków.

51,5 km

Przemykamy na wprost przez skrzyżowanie leśnych dróg na wysokości leśniczówki DALĘCINO. W lewo, droga ku płd. brzegowi nieodgadnionego jeziora WIELATOWO (142,7 m n.p.m., pow. 182 ha, gł. 4,7 m, dł. 2,3 km).

51,9 km

Z lasu wydostajemy się wprost w objęcia lipowej alei. Mijamy osadę NIZINNE.

53,0 km

Rozpoczyna się długi podjazd na POLSKĄ GÓRĘ (203 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie moreny czołowej w okolicy Szczecinka.

53,3 km

Na skłonie wypiętrzenia, za niewielkim laskiem, odkrywają się dalekie, malownicze pejzaże w stronę SPOREGO, jeziora WIELIMIE i SZCZECINKA.

53,9 km

Przy wierzchołku POLSKIEJ GÓRY rozpoczyna się długi 1100 metrowy zjazd, wprost do wioski DALĘCINO.

55,4 km

Pośród wiejskiej zabudowy wyróżnia się bryła bezstylowego kościoła p.w. św. Stanisława z 1928 roku.

56,4 km

Tuż za wioską, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, obok stacji DALĘCINO, na linii kolejowej SZCZECINEK - BIAŁOGARD. Skręcamy w lewo, w drugą polną drogę.

57,1 km

Przez skrzyżowanie polnych dróg kierujemy się prosto do TRZESIEKI. Z pagórków rozległe widoki na SZCZECINEK i TRZESIEKĘ.

60,1 km

W wiosce TRZESIEKA położonej przy zachodnim brzegu jeziora TRZESIECKO, wjeżdżamy na asfaltową szosę SZCZECINEK - BARWICE. Przy drewnianym krzyżu, na rozwidleniu dróg, czerwony szlak "SZCZECINECKIE JEZIORA" łączy się ze szlakami rowerowymi: czarnym "NIZICA" i zielonym "DOLINA PARSĘTY". Razem podążają do SZCZECINKA.

60,6 km

Przy zachodnim końcu jeziora TRZESIECKO, dołącza do nich jeszcze niebieski szlak rowerowy "DOOKOŁA JEZIORA TRZESIECKO".

61,0 km

Za ostatnim przyjeziornym domostwem TRZESIEKA, na granicy miasta SZCZECINKA, zjeżdżamy ścieżką rowerową nad brzeg jeziora. Poruszamy się wzdłuż linii brzegowej jeziora TRZESIECKO.

62,0 km

Bunkier - fragm. Wału Pomorskiego

Na wysokości drugiego cypla przecinamy linię umocnień WAŁU POMORSKIEGO. W kierunku północnym rozmieszczonych jest 10 żelbetonowych schronów.

62,2 km

Przy kolejnym cyplu, w miejskim parku, położony jest camping, a przy nim niestrzeżone kąpielisko.

62,8 km

Lipowa, parkowa aleja wyznacza szlak przy niestrzeżonym kąpielisku "KOŁKI", i następnym na wysokości ul. Kilińskiego.

64,2 km

Za przybrzeżną restauracją "JOLKA" dołącza do kompletu żółty szlak rowerowy "ZACZAROWANE PEJZAŻE". Mijamy wyspę ŁABĘDZIĄ połączoną z lądem drewnianym mostkiem oraz przystań wodną.

65,1 km

W punkcie węzłowym szlaków rowerowych, w miejscu styku ul. Ks. Elżbiety z linią brzegową jeziora kończymy rowerową wyprawę.

 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

SZCZECINEK - ul. Kościuszki 9, tel. 0943740554


BAZA TURYSTYCZNA


SZCZECINEK
- informacja przy opisie miasta.

SPORE:

  • miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek przy stopniu wodnym po młynie na GWDZIE przed SPORYM.

  • O.W. "WODNIK", tel. 0943727300; 0-604 187 744.

  • O.W. "SPORE 51", tel. 0-502 792 277.

  • agroturystyka "ALEX", tel. 0943727267.

STĘPIEŃ - pensjonat o charakterze agroturystycznym "NAD JEZIOREM MŁYŃSKIE", STĘPIEŃ 14a, tel. 0943757227.

DRĘŻNO - Stanica Harcerska Drężno, Komenda Hufca ZHP. 78-400 Szczecinek, ul. Mickiewicza 2, tel. 0943742305.

ORAWKA:

  • O.W. "ORAWKA", tel. 0943757794; 0943451474.

  • 3 miejsca biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek przy brzegu jeziora WIERZCHOWO.

STARE WIERZCHOWO - miejsce biwakowe u ujścia rzeki GWDY z jeziora WIERZCHOWO.

 


Strona główna | Aktualności | Rada Powiatu | Starostwo | Gminy | Gospodarka | Rynek pracy | Turystyka